Газета "Молодіжна варта"

  "МОЛОДІЖНА ВАРТА"
випуск № 2(травень 2010 року)



МОЛОДЬ І ВЛАДА: ДОЗВОЛЬТЕ ДАТИ РАДУ



   У ході роботи наша організація Білозерський районий осередок ХОМГО “Молодіжний центр регіонального розвитку” стикнулась с тим, що молодь Білозерського району займає досить пасивну позицію щодо дій влади, вона просто не знає про свої права та можливість бути почутою, щоб відстояти свої інтереси на місцевому рівні. Так, за результатами експрес-опитування сільської молоді, проведеного волонтерами БРО ХОМГО “МЦРР”, лише 34,2 % опитаних знають про свої права; 54,9% - не знають; 10,9% - байдужі; 78,4 — хотіли б дізнатися більше; про діяльність сільських рад та механізми їх роботи хотіли б дізнатися 79,7% опитаних. Щоб виправити це становище, активізувати потенціал молоді, залучити її до співпраці з владою, нашою організацією був зініційований проект “Молодь і влада: дозвольте дати раду”, який отримав підтримку Міністерства закордоних справ Данії через ПРООН та Творчий центр ТЦК.
   Метою проекту є підвищення рівня громадської активності та правової обізнаності сільської молоді шляхом підготовки молодіжних радників при сільських радах для реалізації молодіжних ініціатив на місцевому рівні.
     Частина завдань проекту уже виконана:
   Проведено конкурс творів (есе) на тему: “Моя громадська позиція” та відібрано 22 претенденти на місце молодіжного радника при сільських радах.
   З 1 по 4 червня заплановано проведення 3-х денного тренінгу “Молодь і влада: механізми співпраці” для 22 молодіжних радників. Отримані на тренінгу знання допоможуть молодіжним радникам орієнтуватися в законодавстві про місцеве самоврядування, вони дізнаються про структуру органів влади, їх функції, механізми впливу громади на органи влади та механізми співпраці, набудуть навичок ефективного спілкування та презентації, розвинуть в собі лідерські якості. Також у ході дискусії буде розроблено положення про молодіжного радника при сільській голові, про його права і обов'язки перед громадою. Це положення має бути легалізоване через затвердження на сесіях сільських рад, щоб молодіжні радники набули офіційного статусу.
   А потім почнеться робота молодіжних радників на місцях — моніторинг діяльності сільських рад щодо виконання молодіжних програм(моніторинг офіційного видання районної ради “Придніпровська зірка”, аналіз нормативних документів сільських та районної рад), збір інформації про проблеми молоді на місцях та пропозиції щодо їх вирішення шляхом опитування молоді.
   Щоб узагальнити зроблену молодіжними радниками роботу на місцях і вийти на районний рівень, у липні буде проведено молодіжний форум, на якому молоді буде представлено результати моніторингу та відбудеться обговорення рекомендацій органам влади щодо ефективнішого виконання молодіжних програм, внесення доповнень до районної молодіжної програми на 2011р.
   Ці рекомендації будуть представлені представникам районої ради та держадміністрації, сільським головам на круглому столі “Молодь і влада: від діалогу до співпраці” у серпні.
   В результаті проекту очікується встановлення ефективної співпраці між молодіжною громадою та органами влади, представлення інтересів молоді через молодіжних радників, які будуть працювати при сільських радах нашого району.
      
 
                         Керівник проекту: Елла Петренко




ХЕРСОНСЬКА МОЛОДЬ В ДІЇ!   


     В рамках ознайомчого візиту групи представників молодіжних організацій країн ЄС та Туреччини “Реальність молодіжної роботи в південних регіонах України” 13-14 квітня 2010 року Херсон відвідала делегація представників громадських організацій з Великобританії, Франції, Данії, Бельгії, Туреччини, Польщі та інші. В ДКТ відбулася зустріч-ярмарка з українськими молодіжними організаціями Херсонщини, які хотіли б розвинути  міжнародну молодіжну співпрацю в рамках програми “Молодь в дії”, серед цих організацій були й ми — Білозерський районний осередок ХОМГО “Молодіжний центр регіонального розвитку”.
    Нові можливості співпраці для молоді Херсонщини та Європи відкрила програма ЄС “Youth in action!” (“Молодь в дії”), яка робить суттєвий вклад у набуття компетентності і є ключовим інструментом, що забезпечує молодим людям можливості для поза-формального навчання європейського виміру. Програма “Молодь в дії” - це нова програма ЄС у молодіжній сфері, що реалізовуватиметься протягом 2007-20013 років.

   Цілі співпраці з країнами Східної Європи та Кавказу:

  •       Підтримувати всесвітній мир через заохочення діалогу, толерантності і солідарності серед молоді;
  •        Побудова довготривалого, міцного партнерства;
  •       Обмін робочими матеріалами щодо молоді і know-how між неурядними організаціями та урядовими структурами в ЄС і країнах Східної Європи та Кавказу;
  •       Розвиток волонтерського сектору і громадського суспільства в регіоні Східної Європи та кавказу;
  •     Безпосередня користь для учасників — краще розуміння їхньої власної ситуації та культури.
     
 Є три типи проектів, доступних для співпраці ЄС з Україною:

  •    Європейська волонтерська служба — підтримує участь молодих людей у неприбутковій, неоплачуваній волонтерській діяльності;
  •     Молодіжні обміни — дає можливість молоді з різних країн і культурних середовищ разом проводити спільні заходи, пізнавати культурне різномаїття Європи;
  •   Тренінги та мережеві проекти — розвиває потенціал молодіжних організацій, які займаються молодіжними обмінами і волонтерськими проектами.
                                                                                                      

Катерина Павловська



     
ДЕНЬ ЄВРОПИ В ХЕРСОНІ  


   У суботу 22 травня голова обласної державної адміністрації Анатолій Гриценко разом із Головою Представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануелем Пінту Тейшера та послами країн-членів ЄС відкрив урочисту церемонію святкування Дня Європи в Херсоні.
Молодіжні організації Херсону (ХОМГО Молодіжний центр регіонального розвитку, ХММГО “Євроклуб Таврії”, ЦМІ “Тотем” та Євроклуб ХНТУ) теж долучилися до святкування дня Європи і запропонували низку розважальних заходів: стіна побажань, квест “Херсон — європейське місто”, конкурс дитячого малюнку на асфальті “Україна — ЄС очима дітей Херсонщини”, євро-бінго, вікторини, конкурсі, рольові ігри.
    На площі, біля ККЗ Ювілейний, розташувалося Європейське наметове містечко — у спеціально облаштованих наметах країн Європейського союзу проводилися різноманітні пізнавально-розважальні та культурно-просвітницькі заходи.
    Цікаво було і в наметах-майстернях — де навчали європейським танцям, європейським мовам, малювали прапори на обличчях бажаючих, вчили дітей аплікації тощо.
    В окремому наметі проходили публічні дебати за участі Голови представництва ЄС, послів країн ЄС, голови обласної державної адміністрації та міського голови, студентів та громадськості. Обговорювалася тема “Відносини України та країн Єврозони”.
    А завершив свято феєрверк та концерт за участі українських та європейських артистів — гуртів “Gorchitza Live Project”(Україна) та “Kosheen”(Велика Британія).
На мою думку, свято вдалося! Хотілося, щоб такі заходи стали доброю традицією не тільки в Херсоні, а й у нас в районах!

Елла Петренко



КЛУБ СІМЕЙНОГО ДОЗВІЛЛЯ


    В даний час в Білозерському  районі питання усиновлення та створення дитячих будинків сімейного типу знаходиться на етапі становлення. В районі вже створено 3 дитячих будинки сімейного типу та 5 прийомних сімей, де виховується 33 дитини. Прийомні батьки кожного дня стикаються з рядом проблем — психологічних, матеріальних, правових, тощо. Ці проблеми намагаються допомогти вирішити спеціалісти Білозерського центру соціальних служб для дітей та молоді, проте і вони можуть не все — так наприклад, у центрі немає кваліфікованого юриста. Тому й виникла ідея створення клубу сімейного дозвілля, який сприятиме вирішенню проблем прийомних сімей через спілкування батьків та обмін досвідом, сприятиме більшому зближенню дітей з батьками, спілкування дітей між собою укріпить їх впевненість в собі. Необхідність створення такого клубу підтвердили і самі прийомні батьки на круглому столі, який організував Білозерський ЦССДМ 14 квітня 2010 року. Результат круглого столу — визначення пріоритетних напрямків діяльності клубу та затвердження плану-графіку заході, які проводитиме БРО ХОМГО “Молодіжний центр регіонального розвитку” в рамках проекту “Права дітей в дії” МО “Нова генерація” за підтримки Європейського Союзу.
   В рамках діяльності клубу сімейного дозвілля плануються такі заходи: 
  
      -         тренінги для батьків на теми: “Нормативно-правова база для створення та 
           функціонування ДБСТ”, “Взаємовідносини батьків та дітей в прийомній сім'ї”.               
-        тренінги для дітей-підлітків на теми: “Я — лідер”, “Планування бюджету моєї майбутньої сім'ї”.
-        круглий стіл для батьків на тему “Мережування як форма обміну досвідом”.
-      Туристично-оздоровчі поїздки для батьків та дітей: установча зустріч членів клубу “Знайомство на березі лиману с. Олександрівка”, спортивні сімейні змагання “Патріот” в Цюрупинському лісі, духовно-культурна поїздка в Єкатерининський собор в м. Херсон.
-        Літній сімейний оздоровчий 2-денний табір у дніпровських плавнях з проведенням тренінгів по цільових групах — дути, підлітки, батьки.
-        Відеолекторій для дітей на тему “Пропагандаздорового способу життя”.
-        Презентація результатів проекту представникам районної влади у формі фотовиставки, показ відеоматеріалів про роботу клубу.
    
      Клуб сімейного дозвілля запрошує всі сім'ї нашого району!

  Юлія Берко



ЖИТТЯ НЕДОРОГО?
Ми нескінченно багато разів робимо вибір у своєму житті, то чому коли стає вибір між здоров'ям, щастям рідних ми обираємо хворобу, наркотики, смерть? Чи життя наше не дорого?
   18 травня увесь світ відзначав День пам'яті померлих від СНІДу. Започаткували відзначення цього дня у 1983 році в американському місті Сан-Франциско. Організаторами акції були люди, яких особисто торкнулася епідемія. З того часу щороку кожну третю неділю травня мільйони людей по всьому світу відзначають цей день, згадуючи людей, які померли від СНІД.

    Не виняток і Білозерка, де всеукраїнську соціальну акцію “Життя недорого?” провели працівники районого центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Перехожим ще раз нагадали про страшну хворобу, роздали інформаційні буклети та засоби контрацепції.

   Молодь теж взяла участь в акції — учні Дніпровської школи висловили свої думки, емоції та позицію щодо проблеми ВІЛ на полотні, зшитому рідними, друзями на згадку про людей, померлих від СНІДу.

                                                                           
                                                                 Наталя Шевченко



                ВСЕУКРАЇНСЬКА АКЦІЯ 
            "КАЛИНОВА ГІЛКА" 

   Не секрет, що значна частина наших співвітчизників мусить щодня долати мовний барєр, розмовляючи українською мовою в українських містах. Можна назвати силу причин, чому люди не наважуються починати розмову українською. Хтось переймається, що його вважатимуть “селюком”, хтось боїться виглядати білою вороною чи ультранаціоналістом, інші відчувають цілком природний дискомфорт, коли співрозмовник відповідає російською мовою. Своєю чергою, у робочих стосунках україномовний працівник зазвичай переходить на російську мову, коли клієнт звертається до нього російською, хоч насправді кожний із них залюбки спілкувався б українською.
   Ми пропонуємо перервати це порочне коло й долучитися до громадянської акції “Калинова гілка”. Участь в акції передбачає використання власниками, директорами, менеджерами і просто співробітниками підприємств і організацій на своїх вітринах, сайтах, рекламних носіях тощо якогось з наступних графічних логотипів або гасел. 
    Не соромся своєї мови! Звертайтеся за наліпками в офіс МЦРР!
                                                                           
   

БЕЗКОШТОВНА ПРАВОВА ДОПОМОГА - ДЛЯ ВСІХ

     З січня цього року стартував соціальний проект “Центри правової підтримки та консультацій в Білозерському та Каховському районах Херсонської області”, який в нашому районі впроваджують Херсонська обласна організація Комітету виборців України та Білозерська організація “Молодіжний центр регіонального розвитку” за фінансової підтримки Фонду “Відродження”. Мета даного проекту: надавати базову інформацію та консультації з правових питань, надавати необхідну юридичну допомогу громадянам. Місія проекту — розповсюдження та виховання цінностей громадянського суспільства у сільських громадах, формування почуття людської гідності та поваги до прав людини, подолання правового нігілізму та тотальної суспільної недовіри.
   У рамках цього проекту в Білозерці працює Центр правової підтримки та консультацій, де громадяни можуть отримати безкоштовну юридичну допомогу у формі консультацій та розяснень, кваліфікований юрист допоможе у складанні документів.
   Прийом ведеться з понеділка по четвер з 10 до 16 години. Кожної пятниці юрист виїжджає в села Білозерського району (дату приїзду у ваше село шукайте на дошці оголошень в сільській раді).

   Центр правової підтримки та консультацій знаходиться за адресою: смт. Білозерка, пров. Харченко, 28\1, ІІ поверх (біля банку “Аваль”), запис та довідка за телефоном: 33803.




                                             КОНСУЛЬТАЦІЯ ЮРИСТА
    ДЕЩО ПРО БАНКІВСЬКІ КРЕДИТИ
   Не секрет, що більшість людей, в розвинутих країнах, живе в борг. Так і наше українське суспільство в більшій мірі залежить від банківських кредитів. Порівняно з європейською економікою, українська — далека від ідеалу і втратити кредитоспроможність може будь хто.
   Згідно зі статистикою, заборгованість населення України перед банками та іншими кредитними організаціями складає понад 28 млрд. 690 млн. Грн.. Більшість позичальників, які беруть кредит, не підозрюють про настання катастрофічних наслідків: особа не може володіти майном і займатися бізнесом, тому що в будь який час особиста квартира, автомобіль, товари і гроші можуть бути арештовані і продані на користь банку. Для усунення відповідних негараздів Вашій увазі пропонується добірка правових норм, за допомогою яких позичальник в судовому порядку можуть аргументувати бажання розірвати договір або признати його недійсним, захищаючи свої права.

1.      Розірвання кредитного договору у звязку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладені договору (наприклад, ріст курсу валют).
/Стаття 625 Цивільного кодексу України. У разі зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений, або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобовязання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали би договір або уклали б його на інших умовах./
2.      Визнання договору іпотеки(закладу будинку) недійсним у звязку з відсутністю дозволу опікунської ради на момент його заключення.
/Згідно статті 203 ч. 6 ЦК України правочин, який здійснюється батьками(усиновителями), не може суперечити правам та інтересам їх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатніх дітей./
3.      Визнання договору(кредитного, употеки, застави, поруки) недійсним у звязку з відсутністю письмової згоди одного з подружжя.
/Стаття 22 сімейного кодексу України говоре, майно набуте подружжям за час шлюбу, є цого спільною власністю. Згідно ст. 65 ч. 3 СК України для заключення одним із подружжя договору відносно ціного майна, згода іншого із подружжя повина бути подана у письмовій формі./
4.      Призначення договору поруки недійсним із-за підвищення відсоткової ставки по кредиту без згоди позичальника та поручителя.
/ Згідно ч. 1 ст. 559 ЦК України порука припиняється з припиненям забезпеченого нею зобовязання, а також у разі зміни зобовязаня без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності./
5.      Призначення недійсним кредитного договору, договору іпотеки, договору поруки в звязку з видачею кредиту в іноземній валюті.
/ Ст. 99 Конституції України — Грошовою одиницею України є гривня. ст. 35 закону “Про національний банк України” - Гривня(банкноти і монети) як національна валюта є єдиним законним платіжним засобом на території України./
6.      Кредитний договір, договір іпотеки, договір поруки, який підписала фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може бути признаний недійсним.
/Стаття 223 ЦК України. Правові наслідки вчинення правочину фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, за межами її цивільної дієздатності./
7.      Кредитний договір, договір іпотеки, застави, поруки, який дієздатна фізична особа підписала на момент, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керуватися ними, може бути признана судом недійсним, а у випадку її смерті — за позовом інших осіб, чиї цивільні права або інтереси порушені.
/Стаття 225 ЦК України Правові наслідки вчинення правочину дієздатною фізичною особою, яка у момент його вчинення не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними./
8.      Якщо особа, яка здійснила правочин, помилилася відносно обставин, які містять істотні значення, такий правочин може бути судом визнано недійсним.
/Стаття 229 ЦК України. Правові наслідки правочину, який здійснено під впливом помилки/
   Таким чином, підбиваючи підсумки викладеного, можна з впевненістю сказати, що норми нинішнього законодавства можна і треба використовувати для захисту власних законних прав, адже в законі прописані не лише наші обовязки, а й ПРАВА.
  


          Дмитро Суханов 


ЧИСТО - НЕ ТАМ, ДЕ ПРИБИРАЮТЬ, А ТАМ - ДЕ НЕ СМІТЯТЬ...  

   Я народився і все життя прожив в Чорнобаївці. Раніше Чорнобаївка була прекрасним селом. Тут знаходився чудовий парк, чисті ставки, багато садів, велика річка Вірьовчина. Але фактично за якихось два десятки років село перетворилося в “великий смітник”. Біля будинків, на пустирях, вздовж доріг скидають, не дивлячись на всі заборони, саме різноманітне сміття. Сильний вітер розносить по окрузі папір та пластикові упаковки. Нерідко сміття спалюють, і тоді їдкий дим травить повітря і грунт на сотні метрів в окрузі. Такого роду звалища, небезпечні для здоровя людини, завдають шкоду навколишньому середовищу і забруднюють ландшафт. Та і самі звалища, куди звозять сміття, не відповідають санітарним нормам і являються стихійними, без відповідних документів.
   Але дивує і засмучує те, що більшість людей не бачать в цьому проблеми. Не розуміють і не хочуть зрозуміти, що все це сміття повернеться до них через забруднену воду та токсичне повітря. З такими темпами через кілька десятків років воду з колодязю, фрукти та овочі з городу будуть отруйними і не придатними до вживання.
   Ця проблема стосується не лише Чорнобаївки, а й інших сіл і навіть міст України, адже в містах екологічне становище ще гірше. Через нашу жахливу екологію люди почали часто хворіти на онкологічні та інші тяжкі хвороби, і зараз уже смертність перевищує народжуваність. Отже, можливо варто замислитися над цією проблемою, поки вона ще не переросла в катастрофу?
  

                                             Сергій Закревський



  МОЯ МАЛЕНЬКА БАТЬКІВЩИНА
ДЕ В СОФІЇВЦІ ГЛИБОКА ПРИСТАНЬ?  
 
   Скільки разів їду до Білозерки і дивуюся, що то за неврозумілі таблички порозставляли вздовж дороги — в Софіївці “Глибока пристань”, в Білозерці “Білозерське городище”. Думала-гадала і вирішила покопатися в архівах. І недарма взялася за цю справу — дізналася багато цікавого.

   Назва “Глибока Пристань” походить від корабельні, яка була на місці сучасної Софіївки у ІІ пол. ХVІІІ ст. В деяких місцях за 1 км на захід від села на корінному березі Дніпровського лиману навіть збереглися земляні укріплення редути, а у береговому обриві залишки землянок російських солдатів і чорноморських козаків 1787-1788 р. Це поселення було відкрите у 1976 році периферійним загоном Ольвійської експедиції Інституту археології АН України, а шурфувалося Північно-Причорноморською експедицією Інституту археології у 1986-1987 роках. Під час розкопок було зафіксовано залишки камяного будівництва та господарчі ями, час існування яких визначено як 4 — перша половина 3 ст. до н. е.

    Поселення має статус памятки археології національного значення. Площа памятки, що збереглася, не перевищує 20 га. Культурний шар міститься на глибині 0,5-1,0 м. За даними С. Буйських, дослідженнями виявлено рів та залишки камяної кріпосної стіни, що оточують частину поселення, а також дві цитадельні усередині. На ранньому етапі люди мешкали у напівземлянках, пізніше у наземних глиняно-камяних будівлях. Частина памятки знищена розмиваннями берегової смуги. Вплив руйнування на памятки історії є лише природній, це — вітер із дощем, дощові та снігові опади. Людського впливу на руйнування архітектурних памяток відсутні, так як вони знаходяться під охороною сільської ради. 
    Це дуже достатньо привабливий обєкт для використання у туристичній галузі, але чи зможемо ми ним скористатися?
Елла Петренко